Spennende måned i Mai

Reading-PanicMai er utvilsomt den travleste tiden som ungdomsskolelærer. Elevene skal forberedes og gjennomføre skriftlig eksamen. I tillegg så er jeg både sensor og sitter i oppmannskorpset for norskeksamen i grunnskolen. Det betyr at det blir redusert tid til lesing og bloggskriving, men jeg har plukket meg ut en 4-5 titler som ligger på vent i bokhylla.

PanserhjerteFørst av alt så har vi «Panserhjerte» av Jo Nesbø. Burde vært ferdig med den i april, men ligger bittelitt etter skjema. Har imidlertid gjort unna 2/3 av boka, så den blir nok ferdig til helga. Vanvittig spennende bok, og så langt kanskje den beste jeg har lest om Harry Hole, men det hele avhenger jo av hvordan det hele ender. Fikk skikkelig åndenød i natt når jeg leste om Harry, Kaja og finnen på Håvasshytta … De som har lest boken vet hva jeg mener. (Puh!)

Aschehoug_AdlerOlsen_Marcoeffekten_omslag.epsEn annen bok som utrolig nok har begynt å samle støv i bokhylla er «Marco-Effekten» av Jussi Adler Olsen. Hvordan det overhodet er mulig undrer jeg på selv også. Trolig så er det min dårlige samvittighet som har spilt meg et puss. Jeg hadde lest og anmeldt så mange Aschehougbøker i tiden rundt påske at jeg var redd for å bli sett på som forlagsblogger. Samtidig sto det bok på bok fra andre like giverglade forlag på vent. Jeg elsker denne serien, og dirrer av forventning til hvordan det går med Carl og Assad i Avdeling Q.

X«X» av Helge Thime-Iversen skal leses i Mai. Min første Juritzenbok etter at jeg startet bokbloggen. Har ikke mottatt noe av dem før. Så, helt ut av det blå ramlet det 5-6 bøker ned i postkassa på ei uke. Helge er en lokal forfatter som bor i Haugesund, og jeg gleder meg stort til å lese hva det er han har kokt ihop til oss krimelskere. Er boka så bra som jeg tror så ser jeg ikke bort ifra at det dukker opp et forfatterintervju når jeg har lest boka. Jeg ser fram til et nytt forfatterbekjentskap, og ny norsk krim er aldri et minus i min bok i alle fall.

gjenferdMai er nest siste måned av min «Harry Hole» utfordring. Har igjen «Gjenferd» før jeg (som resten av Norge) skal lese Politi i juni. Jeg har forstått gjennom mange kanaler at Gjenferd er en bok der vi møter en halvdød Harry Hole, og at han her settes på verre prøver enn noen gang. Jeg har etterhvert blitt så glad i karakteren at jeg både gruer meg og gleder meg til å lese dette. Uansett så ligger boken klar for lesing hjemme, og jeg håper virkelig min venn i Aschehoug har merket seg anmelderbestillingen min på «Politi«.

mceuen-virus.inddJeg har ganske lenge hatt «Virus» av Paul Mc Euen på vent. Denne boken fra Bazar virker forlokkende på alle måter, men har hele veien blitt skjøvet ut i kulden til fordel for andre titler som jeg bare må lese. Vet jo også at det snart kommer en Dan Brown bok fra Bazar, og har ikke veldig lyst til å be om den før jeg har lest og omtalt Virus. Noen av dere rister sikkert på hodet av en slik holdning. Jeg MÅ jo ikke lese og skrive om alle bøker jeg mottar, og det gjør jeg heller ikke, men jeg mener det er et poeng at når vi har en ordning der jeg benytter meg av anmeldereksemplarer, så bør jeg også vise at jeg er såpass seriøs at jeg faktisk omtaler en del av bøkene jeg får.

Vel … Som dere ser så blir det ikke bare elevtekster i mai, men det skal kanskje godt gjøres å tråle alle disse fem bøkene i en så hektisk tid. Vi får se hvordan vi ender ut når første sommerdag kikker inn dørene om en knapp måned.

4 kommentarer om “Spennende måned i Mai”

      1. Jeg har allerede erklært Paul McEuen som verdig arvtaker etter Michael Crichton, en stor favorittforfatter som nå dessverre ikke er blant oss lenger. Ja, jeg er tekno-freak. Og Virus er en fantastisk debut. Intet mindre…

        Liker

  1. Enig med deg ang leseksemplar.:) Føler det slik selv– selv om jeg etterhvert har en del liggende, enda ulest. Så nå ber jeg nesten ikke om det for en periode.. (men Bazar har jeg enda ikke kontaktet, tihi) Har fåt X og den skal leses, og Jussi ligger også på lur (de har jeg kjøpt selv da, men har veldig lyst til å else dem snart)

    Liker

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: